תנועות פונקציונליות

Untitled

תנועות פונקציונליות- functional movements

אנחנו שומעים את הביטוי הזה הרבה- אימון פונקציונאלי, תנועות פונקציונאליות, וכו'. בואו ננסה להבין רגע מה בעצם עומד מאחורי המונח הערטילאי הזה  ?

בעצם היום כל ענף כושר שרוצה לשים את עצמו עם הטרנד יוסיף את המילה פונקציונאלי, ויסביר שזה תנועות שמחקות תנועות יום-יומיות, עוזרות לתפקוד טוב יותר, רב מפרקיות, מערבות מערכת שרירי ליבה, ועוד. כי מה הבעיה להתווכח על זה? היוגי'ז יגידו שעמידת לוחם5 היא סופר שימושית, הרצים יגידו ש"אין אין יותר פונקציונאלי מריצה" המפתחי גוף יטענו שbicep curls חיוני ליום יום, והtrx בטוחים שלשים רגליים בתוך לולאות ולקרב ברכיים לחזה יציל אותנו ממוות. סתם.

בקיצור ההגדרה אפורה מאוד ונתונה לפרשנות.

 דעתי האישית היא שאין יותר פונקציונאלי מהדברים הקלאסיים כמו סקווט, דדליפט, לחיצות, משיכות. יש גם אסכולה ספרותית רחבה בניו אייג' של האימון הפונקציונאלי שאומרת שכל תנועה פונקציונאלית תיכנס לאחת מ7 הקטגוריות – squat, hinge, lunge, push, pull, twist, walk\jump\run. סבבה. מקובל?. קחו את התמצית מכל ההגדרות האלו, ותנסו לחשוב על התנועות שהכי מגשימות אותן – מהן התנועות הכי שימושיות, מורכבות מפרקית, שמערבות שרירי ליבה, הנופלות בקטגוריות האלו ? נכון. הדברים הישנים והטובים – סקווטים, לחיצות, דדליפטים, ריצות, מתח, שכיבות סמיכה, ברפיז (!) וכו'. הטענה העיקרית בעד תנועות פונקציונאליות בהקשר בריאותי היא שאם נתרגל תנועות כאלה, נוכל לתפקד בצורה מיטבית בחיים האמיתיים מחוץ לאימונים.

קאוץ' גלסמן בא והוסיף מימד אובייקטיבי לסיפור. הוא טוען שנמאס לו מהויכוחים על התנועות, ויש ללכת לפי הנוסחה הפיסיקלית של תפוקת כוח. מהי התנועה, אשר איתה אנחנו יכולים לייצר הכי הרבה כוח? (p=w\t)  , או כמה foot-pounds אנחנו יכולים לייצר באותה תנועה ? בשביל הפשטות, בואו ניקח כדוגמא תנועה שמבצעת הנעת משקל מהמותניים לכתפיים: 2 דרכים לעשות את זה- bicep curl, ו Clean. עם איזה תנועה אנחנו יכולים להביא יותר משקל? ברור שקלין, ולכן היא בהכרח התנועה היותר פונקציונאלית. הגיוני ? עכשיו תשליכו את זה לכל התנועות האחרות.

לונג סטורי שורט, כששיטת אימון טוענת שהיא "פונקציונאלית", תשאלו אותה מה זה פונקציונאלית בשבילה ? תטילו ספק

ואל תלכו אחרי העדר הכביכול פונקציונאלי

CallSMS